A Calculation to Remember

Forced Daffodils COST Bulbs....$4 Potting Soil....oh, let's say $.50 Time, energy, and fridge space....let's not even talk about it!

BLOOMS....not all that spectacular

Fresh-Cut Daffodils From Grocery Store
COST
Price....12 for $3
Time and energy....about 10 seconds to put water in vase, re-cut flowers, plop flowers in vase

BLOOMS....Gorgeous

Clearly this is something to think about next year.